Advertisement

15 Tricks to Save Money on Food But Still Eat Well (Page 5)

Bulk Up When It Makes Sense

4. Bulk Up When It Makes Sense

Compare the price per weight for other bulk items (besides spices) to those in packages before you assume that the bulk section is always a better deal. Sometimes the bulk section wins, sometimes not. In Vermont, grains like oats, whole-wheat flour and brown rice are often cheaper in boxes as opposed to bulk. And pumpkins seeds and pistachios are cheaper in bulk while other nuts are more expensive.

Related Link: How to Cook Whole Grains »

Next: 5. Save On Staples »


20 minute dinner recipes
Advertisement
more smart savings
Advertisement
20 minute dinner recipes
Get a full year of EatingWell magazine.
World Wide Web Health Award Winner Web Award Winner World Wide Web Health Award Winner Interactive Media Award Winner