Advertisement

Subscribe to RSS

How to get all your fruits and vegetables for $2.25 a day

By Kerri-Ann Jennings, August 1, 2011 - 10:10am

  • Share
How to get all your fruits and vegetables for $2.25 a day

How often have you heard or read, “Healthy food is expensive”? I hear this assumption a lot, as it’s frequently pegged as one of the causes of America’s obesity crisis. Fruits and vegetables, in particular, are mentioned as overly pricey and inaccessible for many people. Which, when we’re talking about health, is a problem.

As a registered dietitian and associate nutrition editor at EatingWell Magazine, I think it’s important that everyone reap the enormous health benefits of eating fruits and vegetables. Produce delivers important nutrients, such as vitamins and fiber, as well as phytochemicals that may protect us against a host of chronic diseases. Still, I realize that despite how healthy fruits and vegetables are, it can be hard for people to eat more of them.

When the USDA revised their recommendations for a healthy diet this past year (find out more about their 6 foods rules for a healthy diet here), they also did a parallel study analyzing the cost of following their recommendations. Specifically, the USDA calculated the average cost per serving for fruits and vegetables (to come up with the average, they looked at fresh, frozen and canned) and found that, on average, they cost 50 cents per one-cup serving. For an adult eating 2,000 calories per day, the USDA recommends eating 4½ cups per day (2½ cups vegetables and 2 cups of fruit), which would cost roughly $2.25/day.

Photos: What is a Serving Size of Vegetables?
Photos: What is a Serving Size of Fruit?

Find out: Are You and Your Family Getting Enough of the Nutrients You Need?

Depending on the fruits and vegetables you choose, that number can be much higher…in some cases (as below) it’s lower. Still, the take-home is the same: getting in those fruits and vegetables doesn’t necessarily have to be out of reach. Looking at cost alone, you could choose to either eat a bag of chips and soda or 4 ½ servings of fruits and vegetables.

And although 4 1/2 cups might sound like a lot, spread over the course of a day, it seems pretty doable. Here’s an example of how you can add in 4 1/2 cups of fruits and vegetables across 3 meals and a snack, to whatever else you eat throughout the day:

Looking for more ways to save? Grow These 13 Easy-to-Grow Vegetables
15 Foods You Don't Need to Buy Organic

Breakfast
Small banana (21 cents—equivalent to ½ cup)

Snack
1 cup of watermelon (17 cents)

Lunch
2 cups of Romaine lettuce (40 cents—equivalent to 1 cup) + ½ cup of carrot sticks (13 cents) or grape tomatoes (60 cents)

Dinner
½ large baked sweet potato (22 cents—counts as half a cup) + ½ c. frozen green beans (29 cents) or peas (26 cents)

Dessert
½ c. canned peaches (29 cents)

Total cost for fruits and vegetables= $1.68 - $2.18


More from EatingWell:

TAGS: Kerri-Ann Jennings, Food News Blog

Kerri-Ann Jennings
Kerri-Ann Jennings is a registered dietitian with a master's degree in nutrition from Columbia University.

Tell us what you think:

Connect With Us

20 minute dinner recipes
Advertisement

EatingWell Magazine

more smart savings
Advertisement

Today's Favorites

20 minute dinner recipes
Get a full year of EatingWell magazine.
World Wide Web Health Award Winner Web Award Winner World Wide Web Health Award Winner Interactive Media Award Winner